?
The marked price of an article is Rs. 1,500. If two successive discounts, each of x%, on the marked price is equal to a single discount of Rs. 587.40, then what will be the selling price of the article if a single discount of x% is given on the marked price?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Total discount % = $$\frac{{587.40}}{{1500}}$$ × 100 = 39.16%
It's mean discount will be more than 20%
When, we let discount 22% it's satisfied
22 + 22 - $$\frac{{22 \times 22}}{{100}}$$ = 39.16%
So, discount = 22%
Cost price = $$\frac{{1500 \times 78}}{{100}}$$ = 1170
It's mean discount will be more than 20%
When, we let discount 22% it's satisfied
22 + 22 - $$\frac{{22 \times 22}}{{100}}$$ = 39.16%
So, discount = 22%
Cost price = $$\frac{{1500 \times 78}}{{100}}$$ = 1170
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login