?
A person sells an article at 16% below its cost price. Had he sold it for Rs. 33 more, he would have gained 14%. To gain 25% he should sell the article for:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
$$\eqalign{
& {\text{Let cost price}} = x \cr
& x \times \frac{{114}}{{100}} - \frac{{x \times 84}}{{100}} = 33 \cr
& x \times 30 = 33 \times 100 \cr
& x = 110 \cr
& {\text{To gain }}25\% , \cr
& {\text{Selling price}} = \frac{{110 \times 125}}{{100}} = 137.50 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login