?
A person marks his goods x% above the cost price and allows a discount of 30% on the marked price. If his profit is 5%, then the value of x will be:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
$$30\% \to \frac{{ - 3}}{{10}}$$

$$\eqalign{ & 100 + x = 150 \cr & x = 50 \cr} $$

$$\eqalign{ & 100 + x = 150 \cr & x = 50 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login