ExamVeda
Login
Home
71
The marked price is 20% higher then cost price. A discount of 20% is given on the marked price. By this type of sale, there is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
Let the cost price = 100 units
Marked price = 120 units
Selling price = 120 × $$\frac{{80}}{{100}}$$   = 96 units
There will be loss
$$\eqalign{ & {\text{Loss}}\% = \frac{{100 - 96}}{{100}} \times 100 \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 4\% \cr} $$
72
How much percent above the cost price should a shopkeeper mark his goods so as to earn a profit of 32% after allowing a discount of 12% on the marked price ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option A
Solution:
$$\eqalign{ & \Rightarrow \frac{{{\text{Cost price}}}}{{{\text{Marked price}}}} \cr & {\text{ = }}\frac{{100 - {\text{Discount}}\% }}{{100 + {\text{Profit}}\% }} \cr & {\text{ = }}\frac{{100 - 12}}{{100 + 32}} \cr & {\text{ = }}\left. {\frac{{88}}{{132}}} \right]{\text{ 44}} \cr & \therefore {\text{Required }}\% {\text{ }} \cr & = \frac{{44}}{{88}} \times 100 \cr & = 50\% \cr} $$
73
The price that akbar should marks on a pair of shoes which costs him Rs. 1200 to gain 12% after allowing a discount of 16% (in rupees) is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
Cost price of shoes = Rs. 1200
Selling price of shoes =$${\text{ 1200}} \times \frac{{112}}{{100}}$$
Let Marked price of shoes = x
Then,
$$\eqalign{ & \Rightarrow x \times \frac{{84}}{{100}} \cr & = 1200 \times \frac{{112}}{{100}} \cr & = \frac{{1200 \times 112}}{{84}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 1600}} \cr} $$
74
A trader allows a trade discount of 20% and a cash discount of $${\text{ 6}}\frac{1}{4}\% $$   on the marked price of the goods and gets a net gain of 20% of the cost. By how much above the cost should the goods be marked for the sale = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Single equivalent discount }} \cr & = \left( {20 + \frac{{25}}{4} - \frac{{20 \times 25}}{{400}}} \right)\% \cr & = 25\% \cr} $$
Let cost price of article = Rs. 100
∴ Selling price of article = Rs. 120 (20% profit)
Let the marked price of article = Rs. x
$$\eqalign{ & \therefore x \times \frac{{75}}{{100}} = 120 \cr & \Rightarrow x = \frac{{120 \times 100}}{{75}} \cr & \Rightarrow x = {\text{Rs}}{\text{. 160}} \cr & {\text{Required percentage }} \cr & {\text{ = }}\frac{{160 - 100}}{{100}} \times 100 \cr & = 60\% \cr} $$
75
A fan is listed at Rs. 150 and a discount of 20% is given. Then the selling price is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Selling price}} \cr & = 150 \times \frac{{80}}{{100}} \cr & = {\text{ Rs}}{\text{. 120 }} \cr} $$
76
If a table marked price Rs. 6000 was sold to a customer for Rs. 5500, then the rate of discount allowed on the table is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Discount }} \cr & {\text{ = 6000}} - {\text{5500 }} \cr & {\text{ = Rs}}{\text{. 500}} \cr & {\text{Discount}}\% {\text{ }} \cr & = \frac{{500}}{{6000}} \times 100 \cr & = \frac{{50}}{6} \cr & = \frac{{25}}{3}{\text{ }} \cr & = 8\frac{1}{3}\% \cr} $$
77
A washing machine is sold at a discount of 30%. If a man buys it for Rs. 6580, its list price is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
$${\text{Marked price}} \times \frac{{70}}{{100}}$$   $$ = {\text{Rs}}{\text{. 6580}}$$
$$\eqalign{ & {\text{Marked price}} = \frac{{6580 \times 100}}{{70}} \cr & {\text{Market Price}} = {\text{Rs}}{\text{. 9400 }} \cr} $$
78
During month-long annual sale, a shopkeeper sells his goods at a discount of 50%. But in the last week, he offers an additional discount of 40%. If the original price of a shirt is Rs. x, then the price (in rupees) during the last week of the sale will be = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option C
Solution:
$$\eqalign{ & {\text{Single equivalent discount}} \cr & = \left( {50 + 40 - \frac{{50 \times 40}}{{100}}} \right)\% \cr & = 70\% \cr & \therefore {\text{Required price of shirt }} \cr & {\text{ = }}\left( {100 - 70} \right)\% {\text{ of }}x \cr & = 30\% {\text{ of }}x \cr} $$
79
The banker's discount on a bill due 6 months hence at 16% per annum is Rs. 216. The true discount is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
$$\eqalign{ & \therefore {\text{True discount is }} \cr & = \frac{{{\text{Banker's discount}} \times {\text{100}}}}{{100 + {\text{rate}} \times {\text{time}}}} \cr & = \frac{{216 \times 100}}{{100 + 16 \times \frac{6}{{12}}}} \cr & = \frac{{21600}}{{108}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 200}} \cr} $$
80
The cost of manufacturing of a tape recorder is Rs. 1500. The manufacturer fixes the marked price 20% above the cost of manufacture and allows a discount in such a way as to get a profit of 8%. The rate of discount is = ?
Discuss
Answer & Solution
Answer: Option D
Solution:
Cost price of tape recorder = Rs. 1500
Marked price of tape recorder
$$\eqalign{ & {\text{ = 120}}\% {\text{ of 1500}} \cr & = \frac{{120}}{{100}} \times 1500 \cr & {\text{ = Rs}}{\text{. }}1800 \cr} $$
Selling price of tape recorder
$$\eqalign{ & {\text{ = 108}}\% {\text{ of 1500}} \cr & = \frac{{108}}{{100}} \times 1500 \cr & {\text{ = Rs}}{\text{. }}1620 \cr & {\text{Rate of discount }} \cr & = \frac{{1800 - 1620}}{{1800}} \times 100\% \cr & = \frac{{180}}{{1800}} \times 100 \cr & = 10\% \cr} $$