41
A bicycle, marked at Rs. 2000 is sold with two successive discount of 20% and 10%. An additional discount of 5% is offered for cash payment. The selling price of the bicycle at cash payment is = ?
Answer & Solution
Answer: Option
A
Solution:
Marked price of bicycle = Rs. 2000
After two successive discount of 20% and 10%
$$\eqalign{ & = 2000 \times \frac{{80}}{{100}} \times \frac{{90}}{{100}}{\text{ }} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 1440}} \cr} $$
Additional discount 5% for cash payment
$$\eqalign{ & = 1440 \times \frac{{95}}{{100}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 1368}} \cr} $$
After two successive discount of 20% and 10%
$$\eqalign{ & = 2000 \times \frac{{80}}{{100}} \times \frac{{90}}{{100}}{\text{ }} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 1440}} \cr} $$
Additional discount 5% for cash payment
$$\eqalign{ & = 1440 \times \frac{{95}}{{100}} \cr & = {\text{Rs}}{\text{. 1368}} \cr} $$