?
By selling an article at $$\frac{3}{4}$$ of selling price, a trader incurred a loss of 10%. The Profit/loss percentage, when it is sold at the original selling price, is = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
$$\eqalign{
& {\text{Let cost price of the article}} = 100 \cr
& 10\% \,{\text{loss}} \cr
& {\text{Therefore}}\,S{P_1} = 100 - 10 = 90 \cr
& \frac{{{\text{Original Selling Pric}}{{\text{e}}_2}}}{{{\text{Reduced Selling Pric}}{{\text{e}}_1}}} = \frac{4}{3} \cr
& 3{\text{ units}} = 90 \cr
& {\text{1 unit}} = 30 \cr
& {\text{4 units}} = 30 \times 4 = 120 \cr
& \therefore {\text{Profit }}\% = \frac{{20}}{{100}} \times 100 \cr
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 20\% \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login