?
Contribution margin is $34000 and operating income is $12000, then degree of operating leverage will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Degree of operating leverage = Contribution margin ÷ Operating income
= $34000 ÷ $12000 = 2.84.
= $34000 ÷ $12000 = 2.84.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login