?
Contribution per unit is $1200 and number of units sold is $80, then contribution margin would be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Contribution margin = Contribution per unit × Number of units sold
= $1200 × $80 = $96,000.
= $1200 × $80 = $96,000.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login