?
Conversion values is $7000 and conversion rate received on stock conversion is 370 then current market price of stock is
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Current market price of stock = Conversion values ÷ Conversion rate received on stock conversion
= $7000 ÷ 370 = $18.92.
= $7000 ÷ 370 = $18.92.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login