?
I sold two watches for Rs. 300 each, one at loss of 20% and other at the profit of 20%. What is the percentage of loss (-) or profit (+) that resulted from the transaction?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
In such cases, always loss occurs. It can be calculated by this formula,
$$ = \frac{{{{\left( {{\text{loss or gain percentage}}} \right)}^2}}}{{100}} = 4$$
That is 4% of loss
Graphic Change method
100 == 20%(loss) ⇒ 120 == 20%(gain) ⇒ 96 % Loss = 4%
100 == 20%(loss) ⇒ 120 == 20%(gain) ⇒ 96 % Loss = 4%
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login