?
If 2 m, 60 cm cloths is required for one shirt, then the cloth required for 7 shirts is ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Cloth is required for 1 shirt
= 2 m, 60 cm or 260 cm
Cloth is required for 7 shirt
= 260 × 7
= 1820 cm or 18 m 20 cm
= 2 m, 60 cm or 260 cm
Cloth is required for 7 shirt
= 260 × 7
= 1820 cm or 18 m 20 cm
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login