?
If a man were to sell his chair for Rs. 720, he would lose 25%. To gain 25% he should sell it for:
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Let the Cost price of the Chair is X.
SP = X - 25% of X
720 = 0.75X
X = 960
CP = Rs. 960
So, To gain 25%, SP would be
= 960 + 25% of 960 =Rs. 1200
Short-cut
CP of chair = $$\frac{{100}}{{75}}$$ × 720 = Rs. 960
To gain 25%, SP = $$\frac{{125}}{{100}}$$ × 960 = Rs. 1200
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginAlways there is loss
So 25/100=1/4
Here loss so cp will be 4 and sp will be 3
But given selling price 720 /we calculated 3 = 240
Times240 so our cost price will be 240 times of4=960
Let Here cp-4 sp-3
3-720
1ratio - 240
Then cp - 240×4 =960
Gain 25% = 1/4
Let Here cp 4. Sp 5
4-960
1 ratio -240
Sp =240×5 = 1200👍
A's 20% profit,
A's sp= 120/100= 6/5= B's cp
so A:B=6:5
C's cp=B's sp =144
B's 4%loss,
B= 24/25
B:C=25:24
A:B:C=30:25:24
c sp=24=144
so 25=150
30= 6*30=180
A=180
loss 100-25=75%
for 75% its 720
then for profit of 25%
i.e 100+25=125% its x(say)
75-->720
125-->x
do cross multiplication
x=720*125/75=1200