?
If an actual input price is $70 and budgeted input price is $40, then price variance will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Price variance = Actual input price - Budgeted input price
= $70 - $40 = $30.
= $70 - $40 = $30.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login