?
If an actual result is $50000 and static budget variance is $25000, then static budget amount will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Static budget amount = Actual result - Static budget variance
= $50000 - $25000 = $25,000.
= $50000 - $25000 = $25,000.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login