?
If an actual result is $5500 and corresponding amount of flexible budget on basis of actual level of output is $3500, then flexible budget variance will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Flexible budget variance = Actual result - Flexible budget
= $5500 - $3500 = $2,000.
= $5500 - $3500 = $2,000.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login