?
If an article is sold at 200 percent profit, then the ratio of its cost price to its selling price will be -
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Let C.P. = Rs. x
Profit = 200%
∴ S.P. = 300% of Rs. x = Rs. 3x
Required ratio = x : 3x = 1 : 3
Profit = 200%
∴ S.P. = 300% of Rs. x = Rs. 3x
Required ratio = x : 3x = 1 : 3
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login