?
If break-even number of units are 120 units and fixed cost is $62000, then contribution margin per unit will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Contribution margin per unit = Fixed cost ÷ Break-even number of units
= $62000 ÷ 120 = $516.67.
= $62000 ÷ 120 = $516.67.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login