?
If budgeted input price is $80 and price variance is $40, then an actual price will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Actual price = Budgeted input price + Price variance
= $80 + $40 = $120.
= $80 + $40 = $120.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login