?
If contribution margin is $72000 and operating income is $12000, then degree of operating leverage would be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Degree of operating leverage = Contribution margin ÷ Operating income
= $72000 ÷ $12000 = 6.
= $72000 ÷ $12000 = 6.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login