?
If contribution margin per unit is $1000 and contribution margin percentage is 25%, then selling price would be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Selling price = Contribution margin ÷ Contribution margin percentage
= $1000 ÷ 25% = $4,000.
= $1000 ÷ 25% = $4,000.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login