?
If contribution margin per unit is $500 and contribution margin percentage is 25%, then selling price will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Selling price = Contribution margin per unit ÷ Contribution margin percentage
= $500 ÷ 25% = $2,000.
= $500 ÷ 25% = $2,000.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login