?
If contribution margin percentage is 20% and selling price is $4000, then contribution margin per unit will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Contribution margin per unit = Selling price × Contribution margin percentage
= $4000 × 20% = $800.
= $4000 × 20% = $800.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login