?
If contribution margin percentage is 30%, selling price is $5000, then contribution margin per unit will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Contribution margin per unit = Selling price × contribution margin percentage
= $5000 × 30% = $1,500.
= $5000 × 30% = $1,500.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login