?
If contribution per unit is $900 and number of units sold is $70, then contribution margin will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Contribution margin = Contribution per unit × Number of units sold
= $900 × $70 = $63,000.
= $900 × $70 = $63,000.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login