?
If fixed cost is $30000 and contribution margin per unit is $600 per unit, then breakeven in units will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Breakeven in units = Fixed cost ÷ Contribution margin per unit
= $30000 ÷ $600 = 50 units.
= $30000 ÷ $600 = 50 units.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login