?
If flexible budget amount is $40000 and variable overhead flexible budget variance is $25000, then actual costs incur will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Actual costs = Flexible budget amount + Variable overhead flexible budget variance
= $40000 + $25000 = $65,000.
= $40000 + $25000 = $65,000.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login