?
If flexible budget amount is $7500 and sales volume variance is $6500, then static budget amount would be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Static budget amount = Flexible budget amount - Sales volume variance
= $7500 - $6500 = $1,000.
= $7500 - $6500 = $1,000.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login