?
If flexible budget variance is $95000 and an actual cost is $40000, then flexible budget cost would be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Flexible budget cost = Flexible budget variance - An actual cost
= $95000 - $40000 = $55,000.
= $95000 - $40000 = $55,000.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login