?
If invested capital is $150000 and target rate of return on investment is 16%, then target annual operating income would be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Target annual operating income = Invested capital × Target rate of return on investment
= $150000 × 16% = $24,000.
= $150000 × 16% = $24,000.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login