?
If opportunity cost per barrel is $45 per unit, incremental cost per barrel is $65, then minimum transfer price will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Minimum transfer price = Opportunity cost per barrel + incremental cost per barrel
= $45 + $65
= $110.
= $45 + $65
= $110.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login