?
If price variance is $20 and budgeted input price is $70, then an actual price will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Actual price = Budgeted input price + Price variance
= $70 + $20 = $90.
= $70 + $20 = $90.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login