?
If price variance is $30 and budgeted input price is $80, then an actual price would be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Actual price = Budgeted input price + Price variance
= $80 + $30 = $110.
= $80 + $30 = $110.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login