ExamVeda
Login
Home
This question belongs to Management Management Accounting
Management Accounting
?

If required rate of return is 13%, operating income is $375000 and total investment is $2650000, then residual income would be

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
Let's discuss the solution. Join the discussion
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

1 Comment
Yuvarajan 25
Yuvarajan 25 6 years ago
Residual income=2650000*13/100=344500
=375000-344500
=30500