?
If revenue is $15000, total variable cost is $5000 and fixed cost $2000 then operating income will be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Operating income = Total revenue - Variable cost - Fixed cost
= $15000 - $5000 - $2000 = $8,000.
= $15000 - $5000 - $2000 = $8,000.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login