?
If stock price of call option is $300 and exercise price of call option is $260 then intrinsic value of option is
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
C
Intrinsic value of option = Stock price of call option - Exercise price of call option
= $300 - $260 = $40.
= $300 - $260 = $40.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login