?
If the loss of percent on article is 15%. Then the ratio of the cost price and selling price will be = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
The loss of percent on article is 15%
$$\eqalign{ & 15\% = \frac{{15}}{{100}} = \frac{{3 \to {\text{Loss}}}}{{20 \to {\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}}}} \cr & {\text{Selling price }} = 17 \cr & {\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}}:{\text{S}}{\text{.P}}{\text{.}} = 20:17 \cr} $$
$$\eqalign{ & 15\% = \frac{{15}}{{100}} = \frac{{3 \to {\text{Loss}}}}{{20 \to {\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}}}} \cr & {\text{Selling price }} = 17 \cr & {\text{C}}{\text{.P}}{\text{.}}:{\text{S}}{\text{.P}}{\text{.}} = 20:17 \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login