ExamVeda
Login
Home
Boats and Streams
?

If the speed of a boat in still water is 20km/hr and the speed of the current is 5km, then the time taken by the boat to travel 100 km with the current is?

Answer & Solution
Correct Answer: Option C
Relative speed = 20 + 5 = 25 km/hr
Time = $$\frac{{100}}{{25}}$$ = 4 hours
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.