?
If there is a profit of 20% on the cost price of an article, the percentage of profit calculated on its selling price will be -
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
$$\eqalign{
& {\text{Let C}}{\text{.P}}{\text{. be Rs}}{\text{. }}x. \cr
& {\text{Then,}} \cr
& {\text{Profit}} = 20\% {\text{ of Rs}}{\text{. }}x \cr
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}.\frac{x}{5} \cr
& {\text{S}}{\text{.P}}{\text{.}} = {\text{Rs}}.\left( {x + \frac{x}{5}} \right) \cr
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}.\frac{{6x}}{5} \cr
& \therefore {\text{Desired profit }}\% \cr
& = \left( {\frac{x}{5} \times \frac{5}{{6x}} \times 100} \right)\% \cr
& = 16\frac{2}{3}\% \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
LoginIf cp of article is 100
Getting 20% profit means, = 120 (SP)
Profit = 120-100 = 20
According to question calculate percentage of profit on its sp
= 20% Sp => (20/120)*100
= 16 2/3
Ans B
((6x/5-x)/x)*100 = ((x/5*1/x*100)) = 20.