?
If total number of employees surveyed are 200 and employees that indicate higher rating for satisfaction are 195, then employee satisfaction would be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Employee satisfaction = Employees that indicate higher rating for satisfaction ÷ Total number of employees surveyed × 100
= 195 ÷ 200 × 100
= 97.50%.
= 195 ÷ 200 × 100
= 97.50%.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login