?
If total production is 25000 units and target annual operating income is $300000 then target operating income per unit would be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Target operating income = Target annual operating income ÷ Total production
= $300000 ÷ 25000 = $12.
= $300000 ÷ 25000 = $12.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login