?
If variable cost is $50000 and fixed cost is $30000, then operating income would be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
D
Operating income = Variable cost - Fixed cost
= $50000 - $30000 = $20,000.
= $50000 - $30000 = $20,000.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login