?
If variable cost per unit is $25 and quantity of units sold is 5000, then total variable cost would be
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Total variable cost = Quantity of units sold × Variable cost per unit
= 5000 × $25 = $125,000.
= 5000 × $25 = $125,000.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login