?
In a certain store, the profit is 320% of the cost. If the cost increases by 25% but the selling price remains constant, approximately what percentage of the selling price is the profit?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Let C.P.= Rs. 100. Then, Profit = Rs. 320, S.P. = Rs. 420
New C.P. = 125% of Rs. 100 = Rs. 125
New S.P. = Rs. 420
Profit = Rs. (420 - 125) = Rs. 295
∴ Required percentage
$$\eqalign{ & = \left( {\frac{{295}}{{420}} \times 100} \right)\% \cr & = \frac{{1475}}{{21}}\% \cr & = 70\% \,\left( {{\text{approximately}}} \right) \cr} $$
New C.P. = 125% of Rs. 100 = Rs. 125
New S.P. = Rs. 420
Profit = Rs. (420 - 125) = Rs. 295
∴ Required percentage
$$\eqalign{ & = \left( {\frac{{295}}{{420}} \times 100} \right)\% \cr & = \frac{{1475}}{{21}}\% \cr & = 70\% \,\left( {{\text{approximately}}} \right) \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login