ExamVeda
Login
Home
Profit and Loss
?

Last year Mr. A bought two paintings. This year he sold them for Rs. 20000 each. On one, he made a 25% profit and of the other he had a 25% loss. Then his net profit or loss is = ?

Answer & Solution
Correct Answer: Option A
$$25\% = \frac{1}{4}$$
   Cost Price   Selling Price   Profit/Loss 
I   4x3 5x3 3
II   4x5 3x5 -5

[ Selling price are same ]
Selling price = 15 units, (Profit / Loss)
= 3 - 5 = -2 units (loss)
∴ 15 unit = 20000 (Selling price)
$$\eqalign{ & 1{\text{ unit}} = \frac{{20000}}{{15}} \cr & \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 1333.33 \cr} $$
Loss = 2 units = 1333.33 × 2 = 2666.66
So, loss more than Rs. 2000
Examveda
Question posted by Examveda
Community

Join the Discussion

No comments yet Be the first to discuss this question.