21
Number of shares outstanding are 10000 and price of stock is $50 then current market price is
Answer & Solution
Answer: Option
C
Solution:
Current market price = Number of shares outstanding × Price of stock
= 10000 × $50 = $500,000.
= 10000 × $50 = $500,000.