81
If gross margin is $6000 and total revenue is $26000, then gross margin percentage will be
Answer & Solution
Answer: Option
A
Solution:
Gross margin percentage = Gross margin ÷ Total revenue × 100
= $6000 ÷ $26000 = 23.08%
= $6000 ÷ $26000 = 23.08%