?
Mr. Kapur purchased two toy cycles for Rs. 750 each. He sold these cycles, gaining 6% on one and losing 4% on the other. The gain or loss percent in the whole transaction is = ?
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
$$\eqalign{
& {\text{Total selling price}} \cr
& = \frac{{750 \times 100}}{{100}} + \frac{{750 \times 96}}{{100}} \cr
& = 795 + 720 \cr
& = 1515 \cr
& {\text{Profit}} = 1515 - 1500 \cr
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = {\text{Rs}}{\text{. 15}} \cr
& \therefore {\text{Profit }}\% = \frac{{15}}{{1500}} \times 100 \cr
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\, = 1\% {\text{ gain}} \cr} $$
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login