?
Raman bought a camera and paid 20% less than its original price. He sold it at 40% profit on the price he had paid. The percentage of profit earned by Raman on the original price was -
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
A
Let the original price of the camera be Rs. 100.
Discounted price = Rs. 80
Profit = 40%
∴ S.P. = 140% of Rs. 80
$$\eqalign{ & {\text{ = Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{140}}{{100}} \times 80} \right) \cr & = {\text{Rs}}{\text{.112}}{\text{.}} \cr} $$
So, profit percentage on original price = (112 - 100)% = 12%
Discounted price = Rs. 80
Profit = 40%
∴ S.P. = 140% of Rs. 80
$$\eqalign{ & {\text{ = Rs}}{\text{.}}\left( {\frac{{140}}{{100}} \times 80} \right) \cr & = {\text{Rs}}{\text{.112}}{\text{.}} \cr} $$
So, profit percentage on original price = (112 - 100)% = 12%
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login