?
Return to stockholders is 15% and periodic dividend payments are 11.5% then gains on capital are
Answer & Solution
Correct Answer:
Option
B
Gains on capital = Return to stockholders - Periodic dividend payments
= 15% - 11.5% = 3.50%.
= 15% - 11.5% = 3.50%.
Join the Discussion
Login to post a comment or share your explanation.
Login