The cost of setting up the type of a magazine is Rs. 1000. The cost of running the printing machine is Rs. 120 per 100 copies. The cost of paper, ink and so on is 60 paise per copy. The magazines are sold at Rs. 2.75 each. 900 copies are printed, but only 784 copies are sold. What is the sum to be obtained from advertisements to give profit of 10% on the cost?
A. Rs. 730
B. Rs. 720
C. Rs. 726
D. Rs. 736
E. Rs. 750
Answer: Option C
Solution(By Examveda Team)
Total cost = type + Printing + paper, ink= 1000 + 120 × 9 + 540 = 2620
Net sum to be recovered = Rs. 2882
Total magazine sold 784 for = 784 × 2.75 = 2156
Sum obtained from advertisement = 2882 - 2156 = Rs. 726
Join The Discussion
Comments ( 8 )
Related Questions on Profit and Loss
A. 45 : 56
B. 45 : 51
C. 47 : 56
D. 47 : 51
A. Rs. 2600
B. Rs. 2700
C. Rs. 2800
D. Rs. 3000
A. A neither losses nor gains
B. A makes a profit of 11%
C. A makes a profit of 20%
D. B loses 20%
A. Rs. 3,750
B. Rs. 3,250
C. Rs. 2,750
D. Rs. 2,250
Total cost=type +printing +paper,ink
Type-1000
Printing =[100 copies = 120; so,900 copies =(120*900)/100]=120*9=1080
Paper,ink=[1 copy = 69/100 Rs; so,900 copy =(60*900)/100]=540
Sum obtained from advertisements =2882-2156=726
Total cost=2620
At 10% profit = 2620+2620*(10/100)=2882
Total selling price=2.75*784=2156
todha details mae described kar do please
540 kaise aya
120*9 and 540 I don't understand this line please explain and describe how we get this value?
120×9 kaise??
784 * 2.75 = 2156, not 2176
and 2882 - 2156 = 726
total cost = 1000+120×9+540=2620
now 10% profit on it= 2620×10/100=262+2620=2882
acrdng to eqution-784×2.75=2176
2176-2882=726
2882 kaise hua..pls xplain..